Blog
02
Oca

WordPress Blog Açarken İzlenmesi Gereken Adımlar

wordpress-resim-150x150WordPress’i kurarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Daha açık ve anlaşılır olması için maddeler halinde izlenmesi gereken adımları sıralayacağım. Worspress İle Blog Açın başlıklı yazımda kısaca WordPress’den bahsetmiştim. Neden kullanmamız gerektiğinden, hosting şirketlerinden söz etmiştim. Bu yazı da bir nevi onun devamı olacak. WordPress hakkında daha geniş çaplı bilgi edinmek için http://tr.wordpress.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Kurulumdan önce veritabanı oluşturmalısınız. Kurulumda kullanıcı adı ve şifrenizi gireceksiniz.

Tüm kurulum işlerinden önce tema seçtiniz mi? Eğer seçmediyseniz size güzel bir tema önerebilirim: http://www.arifhangisi.com/wordpress-turkce-point-temasi/

WordPress kurulumunda dikkat etmemiz gereken bir nokta, tablo ön ekidir. Sizde wp_ olarak çıkacaktır. Bunu değiştirmenizi tavsiye ederim. Zaten ileride bahsedeceğim güvenlik eklentisi de sizden değiştirmenizi isteyecektir. O istemeden işi burada bitirelim değil mi?

Kurduktan sonra .htaccss dosyasını oluşturmalı ve yazılabilir hale getirmemiz gerekiyor. Kalıcı bağlantı ayarlarını yapabilmemiz için bu şart. Kalıcı bağlantı ayarlarından yazı ismini seçmeniz tavsiye edilir. Google dostudur.

Google Webmaster Tools‘a kaydolun. Sitenizi Google’a webmaster tools üzerinden indeksleteceksiniz. webmasters.google.com adresinden kaydolabilirsiniz. Ardından Alexa.com a kaydolun. Sitenize alexa kodu yerleştirirseniz sitenize gelen ziyaretçileri indeksler ve sıralamada üst sıraya çıkabilirsiniz. Ayrıca Alexa Toolbar’ı da yüklemenizi tavsiye ederim.

 

Diğer ayarları da tamamladıktan sonra sıra eklentilere geliyor.

İlk eklenti zaten yüklü olan Aksimet. Bu eklenti sizi spam yorumlardan koruyor. Oldukça yararlı bir eklenti. Fakat önce Aksimet APİ Anahtarı almak gerekiyor.

Sıradaki eklentimiz All in SEO Pack. Bu eklenti sitenizin SEO ayarlarıyla ilgili. Ayrıca performans ve sosyal medya ayarları da mevcut. İndirmek için tıklayın. Ayarları hakkında bilgi sahibi değilseniz tıklayın.

Google XML Sitemap: Google’ın sitenizi hızlı indekslemesi için bir site haritası oluşturup Google’a göndermeniz gerekiyor. Webmaster Tools ile göndereceksiniz. Bu eklenti site haritanızı otomatik günceller ve pingleyerek Google’a haber verir. İndirmek için tıklayın.

WassUp Real Time Analytics: Sitenize giren ziyaretçileri takip etmenizi sağlar. Fakat bunun yerine Google Analytics kullanmanız sizin için yeterlidir. Yine de indirmek isterseniz tıklayın.

En önemli eklentiler de biri de Better WP Security‘dir. Sitenizdeki güvenlik açıklarını kontrol eder ve sizi uyarır. Yakın zamanda Türkçe desteği de geldi. Çok şanslısınız! İndirmek için tıklayın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Aklıma geldikçe güncellerim.

Benzer yazılar:

Taslak sürecini iPad’e taşıyan uygulama: Adobe Com...
Tasarımların ilk aşamasında kağıt ve kalem önemli ...
GoPro’dan sanal gerçekliğe önemli yatırım [Video]
Aksiyon kamerası dendiğinde akla ilk gelen firmala...
WordPress Türkçe Point Teması
Merhabalar, daha önce söylemiştim bir süredir tema...
Bilio anketi: Mobil ticareti artırmanın yolu güven...
Markafoni.com’u da bünyes...
Samsung, Gear S2’yi Türkiye’de 899 TL fiyatla satı...
2013 yılında Galaxy Gear i...
Hızla büyüyen Radore bir yıl içinde 70 kişilik bir...
Girişim Ofisleri program dizimizde ...
TRPE destekli Pisano, yerinde toplanan müşteri ger...
Müşteri memnuniyetsizli&am...
ABD’de tatil dönemi e-ticaret harcamaları 70 milya...
ABD’de Şükran G&...
Windows masaüstü simgeleri kayboldu
Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemlerinde ya...
Çift kameralı telefon Samsung Galaxy C10 satışa çı...
Note 8' de olması beklenen çift kamera Çi...
Yahoo hesap anahtarı ile oturum nasıl açılır
Yahoo sitesinden almış olduğunuz hesaplarınızı aça...
OnePlus 5 tanıtım tarihi belli oldu
Yeni fiyat performans canavarı OnePlus 5'...
Posted in Genel, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.