Blog
02
Oca

WordPress Blog Açarken İzlenmesi Gereken Adımlar

wordpress-resim-150x150WordPress’i kurarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Daha açık ve anlaşılır olması için maddeler halinde izlenmesi gereken adımları sıralayacağım. Worspress İle Blog Açın başlıklı yazımda kısaca WordPress’den bahsetmiştim. Neden kullanmamız gerektiğinden, hosting şirketlerinden söz etmiştim. Bu yazı da bir nevi onun devamı olacak. WordPress hakkında daha geniş çaplı bilgi edinmek için http://tr.wordpress.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Kurulumdan önce veritabanı oluşturmalısınız. Kurulumda kullanıcı adı ve şifrenizi gireceksiniz.

Tüm kurulum işlerinden önce tema seçtiniz mi? Eğer seçmediyseniz size güzel bir tema önerebilirim: http://www.arifhangisi.com/wordpress-turkce-point-temasi/

WordPress kurulumunda dikkat etmemiz gereken bir nokta, tablo ön ekidir. Sizde wp_ olarak çıkacaktır. Bunu değiştirmenizi tavsiye ederim. Zaten ileride bahsedeceğim güvenlik eklentisi de sizden değiştirmenizi isteyecektir. O istemeden işi burada bitirelim değil mi?

Kurduktan sonra .htaccss dosyasını oluşturmalı ve yazılabilir hale getirmemiz gerekiyor. Kalıcı bağlantı ayarlarını yapabilmemiz için bu şart. Kalıcı bağlantı ayarlarından yazı ismini seçmeniz tavsiye edilir. Google dostudur.

Google Webmaster Tools‘a kaydolun. Sitenizi Google’a webmaster tools üzerinden indeksleteceksiniz. webmasters.google.com adresinden kaydolabilirsiniz. Ardından Alexa.com a kaydolun. Sitenize alexa kodu yerleştirirseniz sitenize gelen ziyaretçileri indeksler ve sıralamada üst sıraya çıkabilirsiniz. Ayrıca Alexa Toolbar’ı da yüklemenizi tavsiye ederim.

 

Diğer ayarları da tamamladıktan sonra sıra eklentilere geliyor.

İlk eklenti zaten yüklü olan Aksimet. Bu eklenti sizi spam yorumlardan koruyor. Oldukça yararlı bir eklenti. Fakat önce Aksimet APİ Anahtarı almak gerekiyor.

Sıradaki eklentimiz All in SEO Pack. Bu eklenti sitenizin SEO ayarlarıyla ilgili. Ayrıca performans ve sosyal medya ayarları da mevcut. İndirmek için tıklayın. Ayarları hakkında bilgi sahibi değilseniz tıklayın.

Google XML Sitemap: Google’ın sitenizi hızlı indekslemesi için bir site haritası oluşturup Google’a göndermeniz gerekiyor. Webmaster Tools ile göndereceksiniz. Bu eklenti site haritanızı otomatik günceller ve pingleyerek Google’a haber verir. İndirmek için tıklayın.

WassUp Real Time Analytics: Sitenize giren ziyaretçileri takip etmenizi sağlar. Fakat bunun yerine Google Analytics kullanmanız sizin için yeterlidir. Yine de indirmek isterseniz tıklayın.

En önemli eklentiler de biri de Better WP Security‘dir. Sitenizdeki güvenlik açıklarını kontrol eder ve sizi uyarır. Yakın zamanda Türkçe desteği de geldi. Çok şanslısınız! İndirmek için tıklayın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Aklıma geldikçe güncellerim.

Benzer yazılar:

Vodafone Wi-Fi üzerinden arama testi yapan ilk ope...
4G konusunda ilk testini başarıyla gerçekleştiren ...
Mekan yorumlama servisi Yelp, Apple Watch desteğin...
Yelp, iOS uygulamasını Apple Watch için güncelledi...
Yeni MacBook’lara özel Type-C USB bellek
Patriot isimli şirket yeni MacBook, Google Chromeb...
Nintendo’nun yeni başkanı belli oldu
Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Nintendo CEO’...
Format Atarken Nelere Dikkat Edilmeli
Artık herkes formatın nasıl atıldığını biliyor. Öz...
Vodafone, 918 milyon euroluk 4.5G ihale bedelini p...
Vodafone, 26 Ağustos’ta ve kamuoyunda 4.5G olarak ...
Firefox nihayet iOS platformunda yerini aldı
Mozilla’nın milyonlarca kullanıcısı bulu...
Sanal Gerçeklik Gözlüğü Galaxy Gear VR Türkiye’de!
Son dönemin popüler teknolojilerinden sanal gerçek...
Akıllı termostat Cosa nem sensörüyle yenilendi, 20...
Türkiye’de akıll...
BBVA’den İngiliz dijital banka Atom’a stratejik ya...
Webrazzi’de geçen y&...
Scorp Nedir ve Nasıl Kullanılır?
SCORP NEDİR VE NASIL KULLANILIR? Geçtiğimiz yıl bi...
Twitter mavi tik onay rozeti alma onaylanmış hesap...
Twitter mavi onay rozeti nedir? Twitter mavi tik o...
Posted in Genel, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.