Blog
06
Nis

Web Sitelerinde Spam Riskini Nasıl Ölçeriz

Bu yazımda bir web sitesinin Google’dan ceza alma riskinden ve ölçme yönteminden bahsedeceğim. Aslında özgün içerik oluşturan, black hat seo yöntemi kullanmayan webmasterı o kadar da ilgilendirmiyordur herhalde. Ancak kontrol etmekte yarar var. Konrol edeceğimiz site Open Site Explorer.

MOZ, 30 Martta “Spam Score” diye bir metrik çıkardı. Bu metrik, sitenizin Google’dan ceza alma riskini ölçüyor. 0 ile 17 arasında bir puanlama aralığı var. Buna göre puanı sıfır olan sitenin Google’dan spam cezası alma olasılığı %0,5. Diğer bir deyişle puanı sıfır olan 100 sitenin 5’i spam cezası alabilmekte.Eğer puanınız 6 ise ceza alma olasılığınız %16,2 oluyor. 13 ise bu olasılık %98,0’a çıkıyor. 14-15-16-17 ise olasılığımız %100.

MOZ’un, blogunda yazdığına göre şöyle bir durum var: Diyelim ki sitenizin puanı 6 çıktı. Bu durumda ceza alma olasılığınız %16,2. Ancak sitenize Google tarafından spam cezası veridi. Bu durum puanlamanın hatalı olduğunu göstermiyor. Buna göre siteniz, ceza alan %16,2’lik payın içinde bulunuyor. 13 puan aldığını varsaydığımızda ise spam cezası alma olasılığınız %98. Ama almayabilirsiniz de. Tekrar üzerine basalım, bu risk ölçen bir metrik. Sitenin ceza alıp almayacağını söylemez. Sadece şunu söyler, “dikkat et ceza alabilirsin” veya “iyi görünüyor”. Ama asla “spam yicen moruk” veya “hiç sıkıntı yok kafan rahat olsun” demez. Şimdi tüm puanları ve olasılıkları tablo halinde paylaşayım:

Değer Spam Olasılığı %
0 0,5  
1 1,0  
2 2,0  
3 4,2  
4 7,5  
5 11,4  
6 16,2  
7 30,6  
8 56,8  
9 71,9  
10 77,3  
11 87,3  
12 93,4  
13 98,0  
14 100,0  
15 100,0  
16 100,0  
17 100,0  

Elbette bunu tam olarak neye göre ölçtüklerini yazmamışlar, ama seocuların üstüne basa basa “yapmayın” dedikleri şeyleri yan yana koyarsak bu ölçüm yöntemine dair aklımızda belirli bir liste oluşabilir. Örneğin çılgınlar gibi tag yerleştirmek, hayvanlar gibi backlink kasmak gibi gibi. Bu metrik size neden yüksek puan aldığınızı göstermiyor. Puanınız yüksekse şöyle durup bir düşünmek gerekiyor, “Ben nerede hata yaptım?”. Elbette bunu, sistemin doğru sonuçlar verdiğini varsayarak yazıyorum. Sonuçta bu alanda otoriter bir site.

Arifhangisi.com Spam Score

Arifhangisi.com Spam Score

Arifhangisi.com‘u test ettiğimde puanım sıfır çıktı. Aferin olum beyle devam et. Arif’e tarif gerekmez sonuçta! Eee ne kopya yazı ne de resim kullanıyorum, backlink de kasmıyorum. İyi böyle iyi. Milliyet’e baktım, puanı 2 çıktı. Eh biraz spamladıkları doğrudur. Spam bir sitede denemek istiyorum. Ama zaten Google sonuçlarından kaldırıldıkları için hemen bulamam, biraz webmaster sitelerini araştırıp onların da değerlerine bakmak istiyorum.

Yazının başında MOZ’un blogundan bahsetmiştim. İşte aldığım kaynak: http://moz.com/blog/understanding-and-applying-mozs-spam-score-metric-whiteboard-friday 

Benzer yazılar:

Google sanal gerçeklik gözlüğü için sertifika prog...
Google, geçtiğimiz yıl satışa sunduğu sanal gerçek...
Akıllı telefona yeni özellikler ekleyen modüler kı...
Google’ın Project Ara isimli modüler akı...
Google’ın otomobilleri eski Hyundai CEO’suna emane...
Alphabet girişimini hayata geçirdikten sonra şirke...
Hemen şimdi bir blog açmalısınız. Neden mi?
Hemen şimdi bir blog açmalısınız. Neden mi? ...
Toplu taşıma uygulaması TRAFI’ye çevrimdışı desteğ...
Türkiye’de geçtiğimiz yıl kullanıma sunu...
Twitter Üzerinden Gelen Virüs İçerikleri
Twitter Üzerinden Gelen Virüs İçerikleri Twitter Ü...
5G Hız Testinde Muhteşem Seviyede Hıza Erişildi!
Ülkemizde yıllardır kullandığımız 3G internetin ar...
LG ve Intel Birlikte Mobil işlemci Üretecekler!
Apple’dan sonra LG‘de yeni nes...
Cep Telefonu Ekran Değişim Fiyatları
Gün boyu elimizden düş&...
Google’a iletilen unutulma hakkı talepleri artıyor
Dijital mecraların sosyal hayat i&a...
GearBest Süper İndirim Kampanyası Başladı, Kaçırma...
Teknoloji ve alışveriş ...
Apple, iPhone’da kullandığı ekran teknolojisini Sa...
Akıllı telefon pazar&#...
Posted in Genel, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.