Blog
29
Eyl

Laptop(Dizüstü Bilgisayar) Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

laptopDizüstü bilgisayar alırken öncelikle ne amaçla kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor. Eğer internette maillerime bakarım, sürekli yanımda taşırım derseniz netbook veya tablet alınabilir. Ya da ben üniversite öğrencisiyim hem oyun oynarım hem de ders çalışıp internette gezinirim derseniz Notebook en uygunu. Türünü belirledikten sonra kullanım amaçlarımıza göre bilgisayarın özelliklerini şöyle bir kafamızda oluşturuyoruz. Fakat oluşturmadan önce bilgisayarın özelliklerini ve parçalarının ne işe yaradığına göz atsak hiç fena olmaz.

İşlemci: Bilgisayardaki işlemleri gerçekleştirip gerekli yerlere gönderir. Bu yüzden hangi amaçla kullanırsanız kullanın işlemciye dikkat etmek gerekir. En bilindik işlemci markası Intel’dir. Yeni nesil i3,  i5 ve i7 işlemciler yüksek performanslıdır. Bilgisayar seçiminde i serisi işlemcileri tavsiye ederim. Oyunla alakası olmayan arkadaşlar için i7 fazla kaçabilir. Diğer yandan bilgisayarı 5 sene kullanırım derseniz i7 de alabilirsiniz. O zaman kadar i15 bile çıkabilir. Teknoloji bu, ne olacağı hiç belli olmaz. İşlemci hızına da dikkat etmek lazım. Eğer biz oyun oynayacaksanız sistem gereksinimlerine göz atıp ona göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Ekran Boyutu: Ekran boyutu da yine sizin kullanım alanınıza göre değişir. Oyun oynayıp film izlemek istiyorsanız 15.6” ve üzeri tercih etmek gerekir. 15.6” laptopların genelde ekran çözünürlüğü de 1366×768 px olur.

Bellek(RAM): Çalıştırdığımız programların, kullanılan verilerin işlemci tarafından erişildiği kısa süreli bellektir. Bu yüzden bellek seçimi de oldukça önemli. Aynı anda birden çok program çalıştırdığınızda bilgisayarınız bazen kitlenir. Bunun nedeni belleğinizin ancak bu seviyeye yetmesidir. Bellek türü de DDR 3 olmalı. Hatta masaüstü bilgisayarlar için DDR 2 RAM’ler daha pahalıdır. Sanırım bunun nedeni artık üretilmiyor veya kullanılmıyor olması. Sağlam grafikli oyunlar için 6 veya 8 GB’li RAM’ler alınabilir. Fakat internete girerim, ofis programlarıyla çalışırım yeter derseniz 4 GB’lık da alabilirsiniz.

Sabit Disk(HDD): Bilgisayardaki tüm verilerin depolandığı parçadır. Bu da sizin ihtiyacınıza göre değişir. 500 GB’lık bir HDD işinizi görür. Oyun, film depolamak isterseniz de harici disk kullanabilirsiniz.

Ekran Kartı: Bu parça da bilgisayarda yaptığımız işlemleri monitöre aktarır. Oyunlar için oldukça önemlidir. Sağlam grafikli oyunları oynamak için 2 GB ve üstü alınabilir. Nvidia en çok tercih edilen ekran kartı markasıdır. Yine oyuncular için paylaşımsız ekran kartları önerilir(Özellikle RAM’i 4 GB ve altı olan bilgisayarlar için).

Bunların yanında bilgisayarların çevre birimleri de oldukça önemli. USB giriş sayısı 3 ve üzeri olmalı. USB hızı 3.0 olmalı(Bu hızı kullanabilmek için USB 3.0 destekli USB bellek gerekli). Bluetooth zaten her bilgisayarda olur. HDMI port olmalı(Televizyona görüntü verebilmek için). Micro SD kart girişi olmalı(telefonların ve fotoğraf makinelerinin hafıza kartları). Pil süresi de önemli. Piller genelde 4 saate kadar dayanır yazar. Fakat bu, görüntü parlaklığı en düşük seviyedeyken geçerlidir.

Bilgisayarımızın kullanım amacını belirledik, bunlara uygun donanım özelliklerini belirledik. Sıra geldi marka seçimine. En çok kullanılanlar Toshiba, Asus, Sony, Dell, Hp markaları. Toshiba ve Sony biraz tuzlu gelebilir. Asus, Dell ve HP diğerlerine göre daha uygundur.

Tüm bu detayları belirledikten sonra fiyat aramaya başlamak lazım. Aradığımız özellikteki bilgisayarlar arasından en hesaplısını seçmek gerekiyor(markalara dikkat etmek lazım). Veya bunun yerine belirli fiyat aralığındaki en iyi bilgisayarı seçebilirsiniz. Karar sizin.

Benzer yazılar:

Doktorlar İçin Web Sitesi
Dünya Standartlarında Web Sitesine Sahip olun ...
Yandex.Mail’in iOS uygulaması yenilendi
Yandex, iPhone kullanıcıları için geliştirmiş oldu...
Leica M deneyimini iPhone’a taşıyan fotoğraf uygul...
Fotoğraf tutkunlarının hayallerini süsleyen Leica&...
Yenilenen e-Devlet uygulaması hizmet alanını geniş...
e-Devlet mobil uygulamasının yenilenen arayüzü say...
İnternet sitesi kime yaptırılır?
İnternet sitesi kime yaptırılır? İşletmenizi...
Microsoft’tan fotoğraflı mesajlaşma uygulaması [Vi...
Garage platformu ile yaratıcı fikirleri gerçeğe dö...
Google Maps’in iOS uygulaması nihayet Türkiye’de
Google, Google Haritalar’ın iOS versiyonunu nihaye...
Apple iPhone 6s ve iPhone 6s Plus
Ve nihayet beklenen an geldi ve milyonlarca ki...
Vine, Apple Watch uygulamasını yayınladı
Apple, akıllı saati Watch ...
Huawei yeni amiral gemisini tanıttı: Mate 8
Dünyanın en büy&a...
ZYXEL modem kurulumu nasıl yapılır
ZYXEL kablosuz modem kurulumu Wifi kablosuz ayarla...
Facebook eklenti ve virüsleri temizleme nasıl yapı...
Facebook hesabımda virüs var nasıl temizlerim temi...
Posted in Genel, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.