Blog
29
Eyl

Laptop(Dizüstü Bilgisayar) Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

laptopDizüstü bilgisayar alırken öncelikle ne amaçla kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor. Eğer internette maillerime bakarım, sürekli yanımda taşırım derseniz netbook veya tablet alınabilir. Ya da ben üniversite öğrencisiyim hem oyun oynarım hem de ders çalışıp internette gezinirim derseniz Notebook en uygunu. Türünü belirledikten sonra kullanım amaçlarımıza göre bilgisayarın özelliklerini şöyle bir kafamızda oluşturuyoruz. Fakat oluşturmadan önce bilgisayarın özelliklerini ve parçalarının ne işe yaradığına göz atsak hiç fena olmaz.

İşlemci: Bilgisayardaki işlemleri gerçekleştirip gerekli yerlere gönderir. Bu yüzden hangi amaçla kullanırsanız kullanın işlemciye dikkat etmek gerekir. En bilindik işlemci markası Intel’dir. Yeni nesil i3,  i5 ve i7 işlemciler yüksek performanslıdır. Bilgisayar seçiminde i serisi işlemcileri tavsiye ederim. Oyunla alakası olmayan arkadaşlar için i7 fazla kaçabilir. Diğer yandan bilgisayarı 5 sene kullanırım derseniz i7 de alabilirsiniz. O zaman kadar i15 bile çıkabilir. Teknoloji bu, ne olacağı hiç belli olmaz. İşlemci hızına da dikkat etmek lazım. Eğer biz oyun oynayacaksanız sistem gereksinimlerine göz atıp ona göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Ekran Boyutu: Ekran boyutu da yine sizin kullanım alanınıza göre değişir. Oyun oynayıp film izlemek istiyorsanız 15.6” ve üzeri tercih etmek gerekir. 15.6” laptopların genelde ekran çözünürlüğü de 1366×768 px olur.

Bellek(RAM): Çalıştırdığımız programların, kullanılan verilerin işlemci tarafından erişildiği kısa süreli bellektir. Bu yüzden bellek seçimi de oldukça önemli. Aynı anda birden çok program çalıştırdığınızda bilgisayarınız bazen kitlenir. Bunun nedeni belleğinizin ancak bu seviyeye yetmesidir. Bellek türü de DDR 3 olmalı. Hatta masaüstü bilgisayarlar için DDR 2 RAM’ler daha pahalıdır. Sanırım bunun nedeni artık üretilmiyor veya kullanılmıyor olması. Sağlam grafikli oyunlar için 6 veya 8 GB’li RAM’ler alınabilir. Fakat internete girerim, ofis programlarıyla çalışırım yeter derseniz 4 GB’lık da alabilirsiniz.

Sabit Disk(HDD): Bilgisayardaki tüm verilerin depolandığı parçadır. Bu da sizin ihtiyacınıza göre değişir. 500 GB’lık bir HDD işinizi görür. Oyun, film depolamak isterseniz de harici disk kullanabilirsiniz.

Ekran Kartı: Bu parça da bilgisayarda yaptığımız işlemleri monitöre aktarır. Oyunlar için oldukça önemlidir. Sağlam grafikli oyunları oynamak için 2 GB ve üstü alınabilir. Nvidia en çok tercih edilen ekran kartı markasıdır. Yine oyuncular için paylaşımsız ekran kartları önerilir(Özellikle RAM’i 4 GB ve altı olan bilgisayarlar için).

Bunların yanında bilgisayarların çevre birimleri de oldukça önemli. USB giriş sayısı 3 ve üzeri olmalı. USB hızı 3.0 olmalı(Bu hızı kullanabilmek için USB 3.0 destekli USB bellek gerekli). Bluetooth zaten her bilgisayarda olur. HDMI port olmalı(Televizyona görüntü verebilmek için). Micro SD kart girişi olmalı(telefonların ve fotoğraf makinelerinin hafıza kartları). Pil süresi de önemli. Piller genelde 4 saate kadar dayanır yazar. Fakat bu, görüntü parlaklığı en düşük seviyedeyken geçerlidir.

Bilgisayarımızın kullanım amacını belirledik, bunlara uygun donanım özelliklerini belirledik. Sıra geldi marka seçimine. En çok kullanılanlar Toshiba, Asus, Sony, Dell, Hp markaları. Toshiba ve Sony biraz tuzlu gelebilir. Asus, Dell ve HP diğerlerine göre daha uygundur.

Tüm bu detayları belirledikten sonra fiyat aramaya başlamak lazım. Aradığımız özellikteki bilgisayarlar arasından en hesaplısını seçmek gerekiyor(markalara dikkat etmek lazım). Veya bunun yerine belirli fiyat aralığındaki en iyi bilgisayarı seçebilirsiniz. Karar sizin.

Benzer yazılar:

Sony Xperia Z4 resmen duyuruldu
Sony, amiral gemisi telefonu Xperia Z4’ü...
Samsung’un Japonya’daki Galaxy S6 modellerinde log...
Akıllı telefon üreticilerinin büyük rekabetine sah...
WordPress 3.9 Beta Sürümü Yayınlandı
WordPress yeni bir güncellemesini test amacıyla ya...
Google Play Türkiye Minimum Uygulama Fiyatı İndiri...
Android’in en önemli parçası olan ve 1.5...
Google, Android Studio 2.0’ı yayınladı
Google, mobil cihazlar için Andro...
Samsung, Gear S2’yi Türkiye’de 899 TL fiyatla satı...
2013 yılında Galaxy Gear i...
3 milyar dolar değerlemeye koşan Slack halka arza ...
Son dönemlerin popüler kur...
TRPE destekli Pisano, yerinde toplanan müşteri ger...
Müşteri memnuniyetsizli&am...
Facebook Messenger’ dan Bir Yenilik!
Çoğu akıllı telefonda yüklü olan Facebook Messenge...
Facebook virüs temizleme
Facebook en çok kullandığımız sosyal medya araçlar...
Mail ru hesap silme kapatma
Bilgisayardan, Android ve iPhone cep telefondan Ma...
Windows 10 eski sürücüleri kaldırma
Windows 10 işletim sisteminde daha önce yüklemiş o...
Posted in Genel, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.