Blog
18
Şub

İnternetten buluyor elden ödüyoruz

İnternetten buluyor elden ödüyoruz

Yapılan araştırmalar, hem dünyada hem de ülkemizde tüketicilerin giderek daha yoğun biçimde internetten yararlandıklarını gösteriyor.

18.02.2015

Google’ın “Tüketici Barometresi” adlı araştırması geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de mobil cihaz kullanımının ve alışveriş sürecinde internetten yararlanma oranının hızla yükseldiğini gösteriyor. Rakamlara bakıldığında, Türk tüketicilerin internet üzerinden ödeme ile doğrudan alışveriş modeline henüz tam anlamıyla geçiş yapamasalar da, geleneksel yöntemlerle yapacakları alışveriş için dahi seçim sürecini internetten tamamladıklarını gösteriyor.

Yani Türkiye’nin tüketicileri, ürün ve hizmetleri internetten bulup ödemeyi diğer kanallardan yapıyor.

Google Türkiye tüketici barometresi araştırmasının ayrıntıları ;

Sosyal medya

Google, Türkiye’nin de dahil olduğu 46 farklı pazarda internet kullanım alışkanlıklarını ölçtüğü ve karşılaştırdığı “Tüketici Barometresi” araştırmasının geçtiğimiz yılki sonuçları. Kapsadığı ülkelerdeki internet kullanıcılarının dijital, mobil, video ve alışveriş alışkanlıkları hakkında içgörüler sağlayan raporda bu yıl Türkiye, sosyal medya kullanımı konusunda dünyada ilk sırada yer alıyor.

İncelemeye dahil edilen ülkelerin sonuçlarının ayrı ayrı görüntülenebildiği rapora göre, Türkiye’deki internet kullanıcılarının sosyal medya kullanım oranı yüzde 92, dünya genelinde ise bu oran yaklaşık yüzde 40. Sosyal medya kullanımı konusunda lider olan Türkiye’yi yüzde 86 ile Arjantin ve yüzde 84 ile Brezilya ve yüzde 83 ile Çin takip ediyor.

Yaş gurupları

Türkiye’deki internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu her gün online oluyor. En yüksek oran yüzde 84 ile 16-24 yaş aralığındaki kullanıcılara aitken, 25-34 yaş yüzde 77, 35-44 yüzde 62, 45-54 yaş arası ise yüzde 41 oranında online oluyor. 55 yaş üstündeki internet kullanıcılarının her gün online olma oranı ise bir önceki gruba göre artış göstererek yüzde 62’ye ulaşıyor.

Mobil cihazlar

Türkiye’deki online nüfusun artışında akıllı telefon penetrasyonundaki artış da önemli bir etmen. Zira, Türkiye’de 2012 yılında yüzde 14 olan akıllı telefon kullanımı bugüne kadar yaklaşık 3 katına çıkarak yüzde 39’a ulaşmış. Kullanıcıların akıllı telefonlarında en çok etkileşime geçtikleri aktivite ise fotoğraf. Kullanıcıların yüzde 66’sı fotoğraf için akıllı telefonlarını kullandıklarını söylerken, müzik diyenlerin oranı yüzde 58 ve oyun diyenlerin oranı ise yüzde 53.

Alışveriş

Türkiye’nin internet kullanıcılarının, alışveriş süreçlerine akıllı telefonlarını dahil etme oranı da dünya ortalamasının üzerinde. Rapora göre, Türkiye’de alışveriş sürecinin herhangi bir aşamasında araştırma yapmak için akıllı telefonunu kullananların oranı yüzde 37. Bu oran ABD’de yüzde 21, Almanya ve İngiltere’de ise yüzde 17. Türkiye’deki bu süreçte en çok araştırılan kategori ise TV setleri. Onu sinema ve sigorta takip ediyor. Araştırmaya katılan internet kullanıcılarından son cep telefonunu internet üzerinden aldığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 32.

Video izleme

Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 41’i günde en az bir kere online video izliyor. İzleyicilerin yüzde 77’si videoları bir video sitesinden veya uygulamasından izliyor.

Google’ın “Tüketici Barometresi” ni incelemek için tıklayın.

Benzer yazılar:

Audio Books’un iPhone uygulamasına CarPlay desteği...
Kitapları dinlemeyi sağlayan ve geniş veritabanıyl...
Sony Xperia Z4 resmen duyuruldu
Sony, amiral gemisi telefonu Xperia Z4’ü...
Web sayfasında paragraflar ve satırlar oluşturmak
Web sayfasında metin içeriklerin paragraflar halin...
Vodafone ve Huawei güçlerini 5G için birleştirdi
4G mobil internet bağlantısının bu yılın sonunda T...
Brabus Mercedes-AMG GT S performans ve tasarım sın...
Bu hafta başlayacak Frankfurt Otomobil Fuarı yepye...
En İyi Format Dönüştürme Yöntemleri
Bu yazımda ses(mp3), video(mp4,wma,avi vb.) ve dok...
Booking.js takviminizi tek tuşla herkese açık ve r...
Sık sık gör&u...
IBM’in yeni bulut servisi, geliştirilen uygulamala...
IBM, uygulama geliştiricilerin mobi...
Etkinlikşehri, etkinlik yönetimi ve biletleme için...
Etkinlik ve biletleme alanına yakla...
YouTube videoları açılmıyor genel bir sorun olabil...
19.06.2017 Sabah başlayan YouTube' da vid...
iOS 11 ile iPhone şifresiz Wi-Fi bağlantı imkanı s...
Apple, yeni sürümü iOS 11 ile artık kullanıcıların...
Facebook ikinci hesap kapatılır mı
Facebook uygulamasında ikinci bir hesap açmak iste...
Posted in Genel, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.