Blog
20
Şub

İnternet sitesi fiyatları neden bu kadar farklı?

İnternet sitesi fiyatları neden bu kadar farklı?

Günümüzün piyasasında iş yapmak istiyorsanız, interneti aktif bir şekilde kullanmak ve potansiyel müşterilerinizle her an iletişim içerisinde olmak zorundasınız. Bunun için de iyi bir internet sitenizin olması ve sitenizin hem özellikler hem de tasarım açısından sürekli olarak güncel kalması gerekiyor.

20.02.2015

Ülkemizde sunulan internet sitesi kurulum hizmetleri arasında bir seçim yapmak istediğinizde, oldukça geniş bir fiyat aralığı ile karşılaşacaksınız. Standart bir firma için 100 ila 3000 TL arasında değişen bir fiyat aralığı içerisinde ihtiyacınız olan doğru hizmeti bulmak biraz kafa karıştırıcı olabilir.

İnternet sitesi yaptırmak hep aynı anlama mı gelir?

İşini ilerletmek isteyen bir firma sahibi için kendisine sunulan teklifler arasından en düşük fiyatlısını seçmek son derece doğal bir reflekstir. Ancak alacağınız hizmetin ne olduğunu ve neleri içerdiğini iyi bilmelisiniz.

İnternet sitesi yaptırmak istediğinizde, genellikle iki farklı grupta satıcılarla karşılaşacaksınız. İlk grup, piyasadaki ücretli veya ücretsiz yazılımları kullanarak sizin için bir paket oluşturan ve kendilerinden “webmaster” adı ile bahsedenler, ikinci grup ise kendi altyapısı ile hizmet veren şirketlerdir.

Dilerseniz bu iki grubun farklarına daha yakından bakalım:

Hazır yazılım paketleyenler

Bu gruptaki satıcıları bir anlamda paketleyicilere benzetebiliriz. Günümüzde sıkça kullanılan WordPress veya Joomla gibi içerik yönetimi platformları için birçok ücretli ve ücretsiz ek fonksiyon paketi (plug-in) bulunmaktadır. Hazır yazılım paketleme işi de sizin ihtiyacınız olan farklı fonksiyonları bu tür bir platform üzerinde bir araya getirmek ve beğeneceğiniz bir tema ile birleştirmek olarak özetlenebilir. Bu tür paketlerin fiyatları genellikle 50 TL’den 500 TL’ye uzanan bir aralıkta yer alır. Fiyat avantajına karşın, bu paketlerin şu dezavantajları bulunmaktadır:

Teknik Sorunlar: WordPress başta olmak üzere birçok içerik yönetimi platformu, açık kaynak kodlu olarak dağıtılmaktadır. Yani aslında bu sistemler üzerinde değişiklikler yapılması mümkündür. Ancak bu tür paketler ile oluşturacağınız internet sitesinde yaşayacağınız teknik bir sorun için muhatap bulamazsınız. Her plug-in için ayrı yazılımcılarla görüşmeniz de gerçekçi bir olasılık değildir. Paket satıcısı, kendi yazılımı olmadığı için hatta çoğunlukla kullanılan programlama dilini de bilmediği için teknik sorunlarınızı gideremez. Teknik destek garantisi verenler de genellikle sorun yaşadığınız plug-in yerine başka bir alternatif kurarak sorununuzu gidermeye çalışırlar. Ancak böyle bir alternatif yoksa veya ücreti yüksek ise sorununuzla baş başa kalırsınız.

Güvenlik: Açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemlerinin en önemli tehlikesi, güvenlik sorunlarıdır. Bugüne kadar güvenlik sorunları nedeniyle defalarca saldırıya uğrayan WordPress gibi yazılımlar hem kendinize hem de müşterilerinize büyük zararlar vermenize neden olabilir.

Destek: Paketin satılması esnasında, satış sonrası destek süreci için pembe vaatlerde bulunan satıcılar, ilerleyen dönemlerde giderek uzaklaşırlar. Bu gruptaki satıcıların “referansları kuvvetli” olanları dahi, ancak standart kurulum ve güncelleme işlemleri için destek sunabilirler.

Kurumsal bir firmaysanız veya internet sitenizden ticari beklentileriniz varsa bu tür çözümler size yarardan çok zarar sağlayabilir.

Kendi altyapısını geliştiren şirketler

Bir web tasarım firması veya ajanstan hizmet alacaksanız burada da dikkat etmeniz önemli detaylar var ve aşağıdaki sorulara olumlu cevap alabilmeniz gerekir.

Özelleştirilebilirlik: Satıcı, gerekli gördüğünüz durumlarda sitenizde her türlü değişikliği gerçekleştirebilecek mi ?.

Yayın ve güvenlik hizmetleri : Kendi altyapısını geliştirenlerin “bıçak sırtı” oldukları konu, yayın ve güvenlik hizmetleridir. Çünkü internet sitenizi yaptırdığınız firma ile hiç bir zaman yollarınızı ayırmamanız gerekmektedir.

Bu yüzden satıcı ile çalışacağınız zaman, sürekli hizmet sağlayabilecek tecrübe ve beceriye sahip olduğuna emin olmalısınız.

Tasarım: Kendi altyapısını geliştiren satıcıların sunduğu paketlerin güçlü yönlerinden biri de tasarımdır. İçerik yönetimi sistemleri için birbirinden farklı temalar oluşturulabilse de, sistemin limitleri tasarımları da sınırlandırır. Kendi altyapısı ile çalışan bir firma ise tasarım konusundaki ihtiyaçlarınızı çok daha esnek biçimde karşılayabilecektir.

Neye göre seçim yapacağız?

Aslında konu biraz karmaşık ve teknik bilgi gerektiriyor gibi gözükse de, işinizi geliştirmek için dışarıdan hizmet alırken nasıl karar veriyorsanız burada da seçiminizi aynı şekilde yapmalısınız. Öncelikle alacağınız hizmetin “tam paket” olduğuna emin olmalısınız. Piyasada hazır internet sitesi adı altında satılan birçok paketi kullanabilmek için barındırma veya alan adı gibi ek harcamalar yapmanız gerekecektir.

Kendi altyapısını geliştiren bir şirketle çalışmanın size sağlayacağı avantajları yukarıda anlattık. Konuyu şu şekilde de örneklendirebiliriz:

” Eğer ofisinizin dekorasyonu için kereste, boya ve vida almak yerine mobilya almayı tercih ediyorsanız ve mobilyalarınızı alırken sağlamlığına, kalitesine ve arkasındaki marka desteğine dikkat ediyorsanız, internet siteniz için karar verirken de hiç zorlanmayacaksınız.”

Zira Türkiyemix, size tam bir paket sağlıyor ve internet sitenizin teknik detaylarında boğulmak yerine işinize odaklanmanın konforunu sunuyor.

Benzer yazılar:

Disney “sihirli” bilekliği için 1 milyar dolar har...
Disney World’de kullanımına başlanan Mag...
LG G4 ile çekilen ilk fotoğraflar
Bugün İstanbul’da düzenlenen etkinlikte gün ışığın...
Yeni Türk Ticaret Kanunu ile Şirketler için Web Si...
Yeni Türk Ticaret kanununun web sitesinde istediği...
WordPress’de Youtube Sayfasına Yönlendirme Sorunu
Sitenizin herhangi bir sayfasına girdiğinizde, siz...
Amazon CEO’su Jeff Bezos da Twitter’a katıldı
Amazon‘un CEO’su Jeff Be...
Booking.js takviminizi tek tuşla herkese açık ve r...
Sık sık gör&u...
Devlet Desteğiyle Yerli Cep Telefonu Geliyor!
Yerli projelerin bir bir hayata geçiril...
Sony, video kaydı yapabilen, geri alıp oynatabilen...
Sony, bu zamana kadar sadece bilim kurgu filmlerin...
Yeni Parmak İzi Sensörleri Yıl İçinde Geliyor!
Başta Samsung olmak üzere pek çok akıllı telefon ü...
iPhone iMessage görüşme kayıtları nasıl silinir
Apple' nin iPhone telefonlarında kullanıl...
iPhone 8 A11 ve yapay zeka (AI) işlemci ile gelece...
Apple, iPhone 8 telefon modelini 2017 ilk çeyreğin...
iPhone konum kapatma nasıl yapılır
iPhone 5s, iPhone 6 / 6s ve iPhone 7 kullanıcıları...
Posted in Genel, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.