Blog
05
May

Her Eve Lazım Bilgisayar Programları

 

 

fast-computer-rocketHerkesin işine yarayacak programların listesini paylaşma ihtiyacı hissettim. Her zaman kullandığınız programların setuplarını mutlaka bir kenarda saklayın. İleride format attığınızda sıkıntı yaşamayın.

Winrar

Herkesin bildiği bir program tabii. Dosyaları sıkıştırarak küçük de olsa boyutunu düşürüyor. Tabii en önemli özelliği dosyaları bir arada tutması. rar, zip gibi dosyaları açar, sıkıştırır. Diğer bir özelliği de şifreleme yapması. Dosyanızın okunmasını istemiyorsanız şifrelersiniz ve bu güvenlik problemini de çözmüş olursunuz. Tabii bu tür dosyaları internetten indirirken dikkatli olmak lazım. Bazı virüs programları rar dosyalarını  tarayamıyor. İçinde zararlı yazılım olabilir. Aman dikkat! Eğer dosya boyutu büyükse ve indirirken duraklatırsanız dosya bozuk çıkabilir. Bu da kötü yanı.

BS Player

Çoğu kişi BS Player’ı tanımıyor olabilir. Fakat çok beğendiğimi söyleyebilirim. Mesela altyazılar uyumsuz olsa bile uyumlu hale getiriyor, siz kılınızı bile kıpırdatmıyorsunuz. Diğer bir özelliği altyazıları internetten otomatik aratması. Yani altyazı sitelerinde at koşturmanıza da gerek yok. Videonuzun/filminizin ekran görüntüsünü alabilirsiniz; altyazılarınız boyutlarını, puntosunu, gölgesini ayarlayabilirsiniz ve daha pek çok özelliği var. Beğeneceğinize eminim. Ücretsizdir. Ücretli pro sürümü de mevcuttur.

CCleaner

Bu güzel programcık ise bilgisayarımızdaki gereksiz dosyaları ve sildiğimiz programlardan arta kalan kayıt defteri girdilerini siler. Bu sayede bilgisayarımızın performansını arttırır. Silmek istediğiniz veya istemediğiniz programları ve dosyaları seçebilir, hata taraması yapabilirsiniz. Ücretsizdir. Ücretli business sürümü mevcuttur.

Eset Smart Security

Aslında pek çok antivirüs programı var fakat uzun zamandır Eset kullanıyorum. Bağımlılık yarattı, nikotinli antivirüs programı… Bu, sadece antivirüs programı değil komple güvenlik sağlıyor. Gerçek zamanlı dosya korumasının yanında güvenlik duvarı, web erişimi koruması, e-posta koruması, ebeveyn kontrolü, HIPS gibi özellikleri var. Elbette ücretli. Ama 30 gün deneyebilirsiniz. “Ben para vermem kardeşim!” derseniz ücretsiz antivirüs programları arasında AVG Antivirüs Free Edition’ı tavsiye ederim.

Google Chrome ve Mozilla Firefox

Bana soracak olursanız kesinlikle Google Chrome derim ama Frifox’da bir kenarda durur. Google Chrome hızıyla kendini kanıtlamış bir tarayıcı. Yaşı biraz genç ama baya bir yol kat etmiş. En sevdiğim özelliği Gmail hesabıyla bağlandığınızda yer imlerinizi senkronize etmesi. Firefox genelde çok kasıyor. Yoksa severim keratayı.

İnternet Download Manager

Benim olmazsa olmaz programım. Video programlarını her yerden yakalar, çoğu linkte ortaya çıkıverir. Bazı dosya sitelerinde hata alırsınız ama onun da ayarı var tabii. Hangi tarayıcıda çalıştırmak istediğinizi, hangi siteden download yapacağınızı seçiyorsunuz. Download kuyruğu oluşturabilir, bunları koordine edebilir, download hızını ayarlayabilir, duraklatma yapabilirsiniz. Çok çalışkan değil mi? Ne yazık ki bu programcık da ücretli.

Microsoft Skydrive ve Google Drive

Dosyalarınızı saklayabilir, paylaşablir, eş zamanlı olarak çalışabilirsiniz. İsterseniz umuma açabilir, isterseniz bencillik yapıp kendinize saklayabilirsiniz. Skydrive 7 Gb, Google Drive 5 GB ücretsiz alan verir. Üzerinde alana ihtiyacınız olursa ücret karşılığında alabilirsiniz.

Microsoft Office

Herkesin olmazsa olmaz programı. Görünen köy kılavuz istemez. Söylemeye bile gerek yok.

Nero

Eğer CD’lerde çok hışır neşirseniz aradığınız program Nero.

Power ISO

ISO dosyalarını açmaya, CD veya DVD’ye yazdırmaya yarıyor.

Skype

Anlık mesajlaşma için en iyi program. Yakın zamanda MSN de vardı fakat Skype ile birleşince rakibi kalmadı. Anlık mesajlaşabilir, görüntülü konuşma yapabilirsiniz. Bazı ücretli özellikleri de var. Mesela telefon görüşmesi, grupla görüntülü konuşma gibi.

TeamViewer

Daha önce bir yazımda TeamViewer’dan bahsetmiştim, Bu linkten konuya ulaşabilirsiniz.

Eminim unuttuğum çok program vardır. Aklıma geldikçe ekleyeceğim.

 

Benzer yazılar:

Vodafone Cep Cüzdan, Gözle Doğrulama özelliğiyle g...
Vodafone‘un mobil ödeme uygulaması Cep C...
Vodafone’dan cep telefonuyla uzaktan göz muayenesi
Vodafone Türkiye, sağlıkta dijitalleşmenin öncüsü ...
Sony Xperia Z5 odaklı James Bond reklam filmi [Vid...
Sony, James Bond için hazırladığı yeni reklam film...
Instagram’dan 1 saniyelik video uygulaması: Boomer...
Instagram, Boomerang from Instagram olarak adlandı...
Hiç Beklemeden Cihazınıza Android 6.0 Marshmallow ...
Siz de güncelleme mağduruysanız, üzülmeyin. Bir ço...
Facebook ve Instagram Hesabınızı Nasıl Eşleştirebi...
Facebook ve Instagram Hesabınızı Nasıl Eşleştirebi...
Android Özellikleri
2007 yılında, pek çok yazılım, telekomünikasyon ve...
Apple, mağazaya gitmeden sorunlarınızı çözecek bir...
Milyonlarca iPhone ve iPad satmaya devam ede...
Facebook, Apple TV uygulamaları için SDK’sını yayı...
Facebook, Apple TV işletim sistemi ...
İnternetin yeni viral uygulaması Acapella, altıncı...
Türkiye’de Boğaz...
Haftanın Özeti: Zeplin’e yatırım, Samsung Gear S2 ...
Hafta boyunca öne ç&...
Facebook eklenti ve virüsleri temizleme nasıl yapı...
Facebook hesabımda virüs var nasıl temizlerim temi...
Posted in Genel, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.