Blog
01
Mar

Google 100’Den Fazla Dil Çeviriyor!

GOOGLE 100’DEN FAZLA DİL ÇEVİRİYOR!

Google arama motorlarının bir numaralı ismidir. Bugüne kadar birçok yeniliğe adım attı. Üstün gelişimi sayesinde birçok hizmet sunmuştur. Google’ın çevrimiçi çeviri aracı 10 yaşına yakın bu zamanlarda yeni bir zirveye ulaştı. Hawaii dili ve Kürtçe gibi dillerle beraber Google artık 100’ün üzerinde dili çevirebiliyor.

Google, Mayıs 2006’da başlayan çeviri servisi ile beraber internet kullanıcılarının %99’unun dilini çevirebildiğini belirtmektedir. Google Translate fikri 2004’te, şirketin çeviri için kullandığı programın Korece bir maili “Dilimlenmiş çiğ balık ayakkabısı diledi. Google yeşil soğan şeyi.” şeklinde çevirmesi sonucunda Google kurucularından olan Sergey Brin tarafından ortaya atılmış bulunmaktadır.

google-ceviri-hizmetleri-b_640x360Google Çeviri şu an öğrenebilen bir makine ile gönüllü kişilerin işbirliğini kullanarak çevirilerin doğru olmasını ve saçma olmamasını sağlıyor. Şirket Google Translate Blog aracılığı ile yaptığı duyuruda yeni bir dil eklenebilmesi için, o dilde yazılmış oldukça fazla çevrimiçi içerik olması gerektiğini söyledi. Bu şekilde Google, makinenin metinlerini öğrenmesini sağlayabiliyor ve aynı zamanda üç milyon gönüllü ile doğru çeviriler elde edebiliyor.

Bugün yeni eklenen diller ise Amharca, Korsika dili, Frizye dili, Kırgızca, Hawaii dili, Kürtçe, Lüksemburg dili, Samoa dili, İskoç Galcesi, Shona dili, Sintçe, Peştuca ve Xhaosa dili.

Nerede ne zaman hangi dile ihtiyacımızın olacağını ve kiminle karşılaşacağımızı kestirmek mümkün olmuyor. Her an yanımızda yabancı dil sözlüğü de taşımıyor. Elimiz hemen Google Translate’e gidiyor.  Sunduğu hizmet bakımından çok faydalı işlere imza atmış bulunmaktadır. Kendini geliştirmeye devam etmiştir. Bununla beraber şimdi de birçok dille karşımıza çıktı. Google hizmet bakımından yine “en” katergorisinde yerini aldı. Yeni girişimlerini merakla beklerken yaptığı yenilikleri de severek kullanıyoruz. Çeviriyi milyonların kullandığı bir uygulama olarak bize sunması oldukça idealdir. Dil çevirileri konusunda da kademe atlamayı başarmıştır. Aradığınız dili kolaylıkla çevirmenizi sağlar. Böylelikle karşınızdaki kişiyle doğru bir şekilde anlaşmanıza yardımcı olacaktır. Katkısı oldukça fazladır. Bu hizmet her ülkede kullanılmaktadır. Google en uç dillere bile ulaşmış görünmektedir.

 

Benzer yazılar:

Vodafone ve Spotify iş birliğiyle: #YılınMüzikOlay...
Vodafone, 60 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı b...
Vodafone Wi-Fi üzerinden arama testi yapan ilk ope...
4G konusunda ilk testini başarıyla gerçekleştiren ...
Otomobil fiyatına Star Wars saati [Video]
Bu yıl Star Wars hayranları için finansal açıdan ç...
Format Atarken Nelere Dikkat Edilmeli
Artık herkes formatın nasıl atıldığını biliyor. Öz...
Yeni Güvenlik Açığı ile Tek Dokunuşla Android’ler ...
Akıllı telefonlarla özel fotoğraflarımız, mesajlar...
Instagram’da Takipçi Sayısını Artıracağını Vaat Ed...
Instagram’da Takipçi Sayısını Artıracağını Vaat Ed...
Samsung Gear S2 Çok Yakında Türkiye’de de Satılaca...
Samsung’un kısa süre önce resmi olarak d...
CyanogenMod Nedir, Nasıl Kurulur? Tüm Detaylar Bu ...
Google’ın açık kaynak kodlu mobil işleti...
Samsung Gear S2’ye yakından ilk bakış [Video]
Bugün Türkiye’de...
Apple Store’dan randevu almak neden bu kadar zor?
“Apple Store’dan randevu...
ABD’de tatil dönemi e-ticaret harcamaları 70 milya...
ABD’de Şükran G&...
Sony, video kaydı yapabilen, geri alıp oynatabilen...
Sony, bu zamana kadar sadece bilim kurgu filmlerin...
Posted in Genel, Uygulamalar, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.