Blog
01
Mar

Google 100’Den Fazla Dil Çeviriyor!

GOOGLE 100’DEN FAZLA DİL ÇEVİRİYOR!

Google arama motorlarının bir numaralı ismidir. Bugüne kadar birçok yeniliğe adım attı. Üstün gelişimi sayesinde birçok hizmet sunmuştur. Google’ın çevrimiçi çeviri aracı 10 yaşına yakın bu zamanlarda yeni bir zirveye ulaştı. Hawaii dili ve Kürtçe gibi dillerle beraber Google artık 100’ün üzerinde dili çevirebiliyor.

Google, Mayıs 2006’da başlayan çeviri servisi ile beraber internet kullanıcılarının %99’unun dilini çevirebildiğini belirtmektedir. Google Translate fikri 2004’te, şirketin çeviri için kullandığı programın Korece bir maili “Dilimlenmiş çiğ balık ayakkabısı diledi. Google yeşil soğan şeyi.” şeklinde çevirmesi sonucunda Google kurucularından olan Sergey Brin tarafından ortaya atılmış bulunmaktadır.

google-ceviri-hizmetleri-b_640x360Google Çeviri şu an öğrenebilen bir makine ile gönüllü kişilerin işbirliğini kullanarak çevirilerin doğru olmasını ve saçma olmamasını sağlıyor. Şirket Google Translate Blog aracılığı ile yaptığı duyuruda yeni bir dil eklenebilmesi için, o dilde yazılmış oldukça fazla çevrimiçi içerik olması gerektiğini söyledi. Bu şekilde Google, makinenin metinlerini öğrenmesini sağlayabiliyor ve aynı zamanda üç milyon gönüllü ile doğru çeviriler elde edebiliyor.

Bugün yeni eklenen diller ise Amharca, Korsika dili, Frizye dili, Kırgızca, Hawaii dili, Kürtçe, Lüksemburg dili, Samoa dili, İskoç Galcesi, Shona dili, Sintçe, Peştuca ve Xhaosa dili.

Nerede ne zaman hangi dile ihtiyacımızın olacağını ve kiminle karşılaşacağımızı kestirmek mümkün olmuyor. Her an yanımızda yabancı dil sözlüğü de taşımıyor. Elimiz hemen Google Translate’e gidiyor.  Sunduğu hizmet bakımından çok faydalı işlere imza atmış bulunmaktadır. Kendini geliştirmeye devam etmiştir. Bununla beraber şimdi de birçok dille karşımıza çıktı. Google hizmet bakımından yine “en” katergorisinde yerini aldı. Yeni girişimlerini merakla beklerken yaptığı yenilikleri de severek kullanıyoruz. Çeviriyi milyonların kullandığı bir uygulama olarak bize sunması oldukça idealdir. Dil çevirileri konusunda da kademe atlamayı başarmıştır. Aradığınız dili kolaylıkla çevirmenizi sağlar. Böylelikle karşınızdaki kişiyle doğru bir şekilde anlaşmanıza yardımcı olacaktır. Katkısı oldukça fazladır. Bu hizmet her ülkede kullanılmaktadır. Google en uç dillere bile ulaşmış görünmektedir.

 

Benzer yazılar:

Yeni Halo oyunları App Store’daki yerini aldı
Xbox’ın şüphesiz en iyi oyunlarından bir...
Google sanal gerçeklik gözlüğü için sertifika prog...
Google, geçtiğimiz yıl satışa sunduğu sanal gerçek...
En İyi Format Dönüştürme Yöntemleri
Bu yazımda ses(mp3), video(mp4,wma,avi vb.) ve dok...
Windows 10 Nasıl Yüklenir
Bu yazımda, Microsoft’un yeni işletim si...
Yapay Zekânın Geleceği
Yapay Zekânın Geleceği Yapay Zekânın Geleceği Yapa...
Samsung Gear S2 Çok Yakında Türkiye’de de Satılaca...
Samsung’un kısa süre önce resmi olarak d...
Xiaomi, parmak izi tarayıcılı Redmi Note 3’ü tanıt...
Çin’in en popü...
800 bin kullanıcıya ulaşan Voscreen, Türkiye’de ge...
Her seviyeden kullanıcıya ...
Etkinlikşehri, etkinlik yönetimi ve biletleme için...
Etkinlik ve biletleme alanına yakla...
TRPE destekli Pisano, yerinde toplanan müşteri ger...
Müşteri memnuniyetsizli&am...
Mail ru hesap silme kapatma
Bilgisayardan, Android ve iPhone cep telefondan Ma...
Samsung telefonda yön kilidi özelliğini açma
Samsung telefon modellerinde bulunan yön kilit öze...
Posted in Genel, Uygulamalar, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.