Blog
01
Mar

Google 100’Den Fazla Dil Çeviriyor!

GOOGLE 100’DEN FAZLA DİL ÇEVİRİYOR!

Google arama motorlarının bir numaralı ismidir. Bugüne kadar birçok yeniliğe adım attı. Üstün gelişimi sayesinde birçok hizmet sunmuştur. Google’ın çevrimiçi çeviri aracı 10 yaşına yakın bu zamanlarda yeni bir zirveye ulaştı. Hawaii dili ve Kürtçe gibi dillerle beraber Google artık 100’ün üzerinde dili çevirebiliyor.

Google, Mayıs 2006’da başlayan çeviri servisi ile beraber internet kullanıcılarının %99’unun dilini çevirebildiğini belirtmektedir. Google Translate fikri 2004’te, şirketin çeviri için kullandığı programın Korece bir maili “Dilimlenmiş çiğ balık ayakkabısı diledi. Google yeşil soğan şeyi.” şeklinde çevirmesi sonucunda Google kurucularından olan Sergey Brin tarafından ortaya atılmış bulunmaktadır.

google-ceviri-hizmetleri-b_640x360Google Çeviri şu an öğrenebilen bir makine ile gönüllü kişilerin işbirliğini kullanarak çevirilerin doğru olmasını ve saçma olmamasını sağlıyor. Şirket Google Translate Blog aracılığı ile yaptığı duyuruda yeni bir dil eklenebilmesi için, o dilde yazılmış oldukça fazla çevrimiçi içerik olması gerektiğini söyledi. Bu şekilde Google, makinenin metinlerini öğrenmesini sağlayabiliyor ve aynı zamanda üç milyon gönüllü ile doğru çeviriler elde edebiliyor.

Bugün yeni eklenen diller ise Amharca, Korsika dili, Frizye dili, Kırgızca, Hawaii dili, Kürtçe, Lüksemburg dili, Samoa dili, İskoç Galcesi, Shona dili, Sintçe, Peştuca ve Xhaosa dili.

Nerede ne zaman hangi dile ihtiyacımızın olacağını ve kiminle karşılaşacağımızı kestirmek mümkün olmuyor. Her an yanımızda yabancı dil sözlüğü de taşımıyor. Elimiz hemen Google Translate’e gidiyor.  Sunduğu hizmet bakımından çok faydalı işlere imza atmış bulunmaktadır. Kendini geliştirmeye devam etmiştir. Bununla beraber şimdi de birçok dille karşımıza çıktı. Google hizmet bakımından yine “en” katergorisinde yerini aldı. Yeni girişimlerini merakla beklerken yaptığı yenilikleri de severek kullanıyoruz. Çeviriyi milyonların kullandığı bir uygulama olarak bize sunması oldukça idealdir. Dil çevirileri konusunda da kademe atlamayı başarmıştır. Aradığınız dili kolaylıkla çevirmenizi sağlar. Böylelikle karşınızdaki kişiyle doğru bir şekilde anlaşmanıza yardımcı olacaktır. Katkısı oldukça fazladır. Bu hizmet her ülkede kullanılmaktadır. Google en uç dillere bile ulaşmış görünmektedir.

 

Benzer yazılar:

Volvo Lounge Console lüks ve konforu farklı bir bo...
Şanghay Otomobil Fuarı’nda sahne alan Vo...
21 Adet otomobil web sitesi örneği
Her geçen gün; internet yaşantımızın her alanında ...
Otomobil fiyatına Star Wars saati [Video]
Bu yıl Star Wars hayranları için finansal açıdan ç...
Android Güvenlik ve Gizlilik Uygulaması LEO Privac...
İki ay önce sizlerle paylaştığımız, Android telefo...
Google, Android Studio 2.0’ı yayınladı
Google, mobil cihazlar için Andro...
Bir e-posta pazarlama girişimi olan INBOX günde 2 ...
Kasım 2015 itibarıyla 400&...
Dijital Pazarlama İletişimi Sertifika Programı içi...
İstanbul Bilgi Üniversites...
E-posta adreslerine gelen spamlardan kurtulma
Gmail, Hotmail ve Yahoo gibi e-posta adreslerine g...
iOS iPhone gizli klasör oluşturma
iPhone telefonlarda ana ekranda gizli görünmeyen k...
Instagram uygulamasında profil gizleme
Ünlü resim paylaşım uygulaması Instagram'...
Yahoo hesap anahtarı ile oturum nasıl açılır
Yahoo sitesinden almış olduğunuz hesaplarınızı aça...
Galaxy Note 5 yeni güncellemesi nasıl yüklenir
Samsung firması Galaxy Note 5 modeli için yeni gün...
Posted in Genel, Uygulamalar, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.