Blog
25
Şub

E-Ticaretin Avantajları ve Dezavantajları

E-Ticaretin Avantajları ve Dezavantajları

Tüm işlerimizi internet üzerinden hallettiğimiz bu çağda alışverişlerimiz de internet üzerinden yapılmaktadır. Hala e-ticaret deneyimi yaşamamış insanlar olmasına rağmen bunu sürekli kullanan kişiler de bulunmaktadır. Son yıllarda bu sayı oldukça fazla artış göstermektedir. Ayrıca birçok e-ticaret sitesi kurulmuştur. Sizler için en uygun fırsatları bu sitelerde bulmak kolaydır. Evlerinizden çıkmadan istediğiniz modeller evlerinize gelmektedir. İnsanların internetten alışveriş yapmamalarının genel sebebi güvenilir bulmadıklarıdır. Çoğu sitede kredi kartı geçerli olduğu için güven eksikliği duymaktadırlar. Dokunarak, deneyerek, pazarlık yaparak alışveriş yapmayı tercih ederler. Son döneme damgasını vuran dolandırıcılar da korkutmaktadır. Bu nedenlerden dolayı internetten satın alım azalmaktadır.

Sizlere sunduğu avantajlardan bazıları:

 • 7/24 alışveriş yapma imkanı sunmaktadır. Mağazaların kapanış saatini düşünmenize gerek kalmamaktadır. Günün her saati ve yılın her günü alışveriş kolaylığı sağlamaktadır.
 • E-ticaret sayesinde Türkiye’nin her yerinden alışveriş yapabilirsiniz. Mekan sıkıntınız olmadan nereye isterseniz oraya gönderim yapabilirler.
 • Geniş ürün yelpazesi sayesinde sizlere mağazalarda arayıp da bulamadığınız her türlü ürünü sunmaktadır. Hem farkınızı hem de kalitenizi yansıtacak ürünler bulunmaktadır.
 • İndirim ve kampanyalar daha sık yapıldığı için günün her saati ve yılın her günü haberiniz olmaktadır. Daha ekonomik alışveriş fırsatı sağlamaktadır.
 • Ayrıca alışveriş merkezlerindeki kalabalıktan ve sesten uzak kendi bulunduğunuz ortamda alışveriş yapma imkanı sunmaktadır.
 • Sıfır ürünlerin yerine ikinci el ürün almanız da mümkündür. Çoğu sitede değiş tokuş yaparak ürünlerinizi hem satabilir hem de satın almanızı kolaylaştırabilirsiniz.

E-ticaretin dezavantajları:

 • İlk olarak ürünü fiziki açıdan görmediğiniz için fotoğraftaki ürünle birebir aynı gelmeyebilir. Ayrıca üstünüze uymayabilir.
 • Parasını verdiğiniz ürüne hemen sahip olamıyorsunuz. Tedarik aşamasını ve kargo süresini beklemeniz gerekmektedir.
 • Güvenlik sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Ürününüz gönderilmeyebilir. Yerine farklı bir ürün gönderimi yapılabilir. Ayrıca bilgilerinizi ele geçirip aleyhinize kullanabilirler.
 • Eğer ürünü aldıysanız veya sipariş ettiyseniz sorunla ilgili yetkililere hemen ulaşamıyorsunuz. Daha az bilgi sahibi olarak alıyorsunuz.
 • Alışveriş yaptığınız sitenin çökmesi de muhtemel bir seçenektir. Ödemenizin boşa gitmesine sebep olabilir. Sizi mağdur edebilir. Bu konuda dikkatli olmak durumundasınız.

Benzer yazılar:

AstroPad Mini ile iPhone’lar grafik tabletine dönü...
Daha önce iPad için uygulaması bulunan ve iPad&...
USB 3.0 Nedir, Ne kadar Hızlı?
Merhabalar, USB 3.0 çıkalı yıllar oluyor aslında. ...
Vodafone, 918 milyon euroluk 4.5G ihale bedelini p...
Vodafone, 26 Ağustos’ta ve kamuoyunda 4.5G olarak ...
Nokia N1 Tablet Çok Yakında Avrupa’da Satışa Sunul...
Bir zamanların efsane cep telefonu üreticisi olan ...
Google, Android Studio 2.0’ı yayınladı
Google, mobil cihazlar için Andro...
Vine, Apple Watch uygulamasını yayınladı
Apple, akıllı saati Watch ...
Facebook telefon numarası ile hesap açmıyorum
Sosyal medya devi Facebook' a üye olduğun...
Google arama geçmişini silme
Google hesabınız ile giriş yaptığınız her cihazda ...
MSN hesap silme resimli anlatım
MSN adresinizi nasıl kapatabileceğinizi ekran görü...
Yahoo hesap anahtarı oluşturma
E-posta ve haber portalı Yahoo' da kullan...
iMessage müşteri hizmetleri hattı oluyor!
iMessage artık müşteri hizmetleri hattı oluyor! Ap...
Facebook izinsiz kamera açıyor mu!
Facebook ortaya atılan son iddia ile oldukça zor b...
Posted in Genel, Uygulamalar, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.