Blog
05
May

Bilgisayarım Yavaşladı, Ne Yapabilirim?

Bigisayarınız yavaşsa, başlangıçta bilmediğiniz programlar açılıyorsa veya internet tarayıcısını açtığınızda sizi farklı sitelere yönlendiriyorsa bilgisayarınıza ayar çekmenin zamanı geldi demektir. Bigisayarı hızlandırmak için bazı basit yöntemler var, onları anlatayım. Tabi format atmak en son çare benim için.

Bilgisayarınızı Hızlandırın!

Eğer bilgisayarınızda antivirüs programı yoksa zararlı bir yazılım bilgisayarınızı yavaşlatıyor olabilir. Daha kötüsü bilgilerinizi üçüncü bir şahısla paylaşıyor olabilir. Girdiğiniz güvenilmez internet siteleri veya güvenilmeyen kaynaklardan indirilen dosyalar yüzünden bulaşabilir. Ücretsiz antivirüs programı olarak AVG Free Edition’u tavsiye ederim. İndirmek için bu linke tıklayın. Yükledikten sonra bilgisayarınızı taratmayı unutmayın. İkinci bir program ise ComboFix. Bence hemen herkesin kullanması gereken bir program. Bilgisayarınızdaki spyware ve malware gibi zararlı yazılımları tarayıp siliyor. Bu tür yazılımlar genelde reklam çıkarıyor ve çok sinir bozucular. ComboFix’i bu adresten indirebilirsiniz. ComboFix’i çalıştırmadan önce antivirüs programınızı devre dışı bırakmalısınız ve çalışırken herhangi bir program açmamalısınız. Sonunda bir not defteri açacak ve etkilenen dosyaları gösterecektir. ComboFix’i kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Bilgisayarın yavaşlamasının diğer bir nedeni gereksiz yere yüklediğimiz programlardır. İşimize yaramayan programları Program Ekle-Kaldır’dan silmelisiniz. Özellikle tüm toolbarları silin. Toolbarlar internet tarayıcısının bir eklentisidir. Ne kadar az program o kadar performans… Daha sonra başlangıçta gereksiz yere açılan programları engellemek için Başlat-Çalıştır’dan “msconfig” yazıyoruz ve “enter” diyoruz. Açılan programda “Başlangıç“a tıklıyoruz. Başlangıçta otomatik açılan programların yanında bir tık olacak. Gereksiz programların yanındaki tıkı kaldırın ve kaydedin.

Bilgisayarımıza yükleyip sildiğimiz programlar yüzünden kayıt defterinde bazı kayıtlar kalır. Ayrıca internet tarayıcılarının dosyaları da bilgisayarımızda yer kaplar. Bunun için CCleaner programını tavsiye ederim. Bu linkten indirebilirsiniz. CCleaner ile gereksiz dosyaları silebilirsiniz. Ayrıca kayıt defterindeki hataları taratıp bu değerleri sildirebilirsiniz. Oldukça yararlı bir programdır.

Diğer bir hızlandırma yolu disk birleştirmek. Sabit diskiniz üzerinde parçalanan dosyaları belirli bir sıraya sokarak sabit diskinizin performansının düşmesini önleyebilirsiniz. Bilgisyayarım’dan sabit sürücünüze sağ tıklayıp “özellikler” diyorsunuz. Daha sonra “Araçlar“dan “Disk Birleştirme“ye tıklıyorsunuz. Disk birleştirmek oldukça fazla zaman alır. İşlem sırasında bilgisayarınızı kapatmayın.

Benzer yazılar:

Youtube’da Şirketinizin Tanıtımını Nasıl Yapabilir...
Birçok insan işinin tanıtımını Youtube’da yapmakta...
Norveç, FM radyo kullanımına son veriyor
Norveç, FM radyo kullanımını 2017 yılında noktalan...
GoPro’dan sanal gerçekliğe önemli yatırım [Video]
Aksiyon kamerası dendiğinde akla ilk gelen firmala...
Asus’un yeni oyun bilgisayarı 8 milyon renkli LED ...
Asus, oyun tutkunlarına yönelik geliştirdiği bilgi...
Telefonum Son Model
Telefonum Son Model Günümüzde artık herkesin bir c...
E-Ticaretin Avantajları ve Dezavantajları
E-Ticaretin Avantajları ve Dezavantajları Tüm işle...
Samsung telefonda aramalarda sürekli bağlantı kesi...
Samsung telefon modellerinde telefon konuşması sır...
Samsung internet browser Google Play Store' de
Samsung' un geliştirdiği yeni tarayıcı Sa...
Facebook e-posta onay kodu gelmiyor sorunu
Facebook' a üyelik sırasında kullandığını...
Instagram' da fotoğrafları arşivleme gizleme özell...
Instagram' a gelen yeni güncelleme ile ar...
WhatsApp uygulamasını şifreleme
Mesajlaşma uygulamaları içerisinde en popüler olan...
iPhone konum kapatma nasıl yapılır
iPhone 5s, iPhone 6 / 6s ve iPhone 7 kullanıcıları...
Posted in Genel, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.