Blog
31
Tem

Android Özellikleri

android özellikleri neler, android kullananlar, android cihaz özellikleri,2007 yılında, pek çok yazılım, telekomünikasyon ve donanım firmalarının katkısıyla Open Handset Alliance adı verilen ve içerisinde pek çok şirketi barındıran ve tam anlamıyla Companies Union olarak tanımlayabileceğimiz firmalar birliği tarafından geliştirilen işletim sisteminin adı Android’dir. Android işletim sistemi ilk başlarda sadece akıllı telefonlar ve tabletlerde karşımıza çıkmış günümüzde ise, televizyonlardan, oyun konsollarına, dijital kameralara ve saatler kadar kullanım ağı genişlemiştir.

Android kaynak kodu olarak iki farklı lisans kullanmaktadır. Bunların ilki, Linux çekirdeği olarak da bilinen GPL, diğer ise dış bileşenler olarak bilinen Apache Lisansı ile lisanslaması yapılmıştır. Bu durum android sistemin sürekli kendini geliştirmesine olanak sağlamış ve telefon üreticilerinin koymuş olduğu kısıtlamaları yazılım güncelleştirme tekniği ile ortadan kaldırıp kişiye özel telefon kullanmayı mümkün hale getirmiştir.

Android özellikleri olarak en dikkat çeken özellik içerisinde pek çok uygulama barındırmasıdır. Bu uygulamalar SDK adı verilen (Android  Yazılım Geliştirme Kiti) program yardımıyla Java dilinde yazılmaktadır.  SDK kullanıcıya hata ayıklama, yazılım geliştirme ve değiştirme gibi pek çok konuda yardımcı olmaktadır. Android özellikleri açısından öncelikli olarak 32 – bit ARMv7 işlemcisine yönelik olarak geliştirilmekte ve 6 – 9 ay arasında yeni bir sürüm yayınlayarak kendini devamlı geliştirmekte ve güncelleştirmektedir. Android’in 2015 yılı başında piyasaya sürdüğü Andorid 5.x Lollipop uygulaması şu anda en güncel sürüm konumundadır. Bu sürüm 64 bit desteği sağlamakta olup kullanılan akıllı cihazın içerisinde bulunan RAM’ e göre cihazlara eklenmektedir. 32 bit işletim sistemi 512 MB Ram ile çalışmakta iken 64 bit işletim sistemi en az 832 MB Ram desteğiyle çalışabilmektedir. Bu da kullanılan akıllı cihazın aynı anda pek çok işlemi, hiçbir donma ve kasma yaşamadan yapabilmesi anlamına gelmektedir.

 

Benzer yazılar:

Google sanal gerçeklik gözlüğü için sertifika prog...
Google, geçtiğimiz yıl satışa sunduğu sanal gerçek...
Web Sitelerinde Spam Riskini Nasıl Ölçeriz
Bu yazımda bir web sitesinin Google’dan ...
İnternetten buluyor elden ödüyoruz
İnternetten buluyor elden ödüyoruz Yapılan a...
Tablet – Bilgisayar Acer One 10
Tablet – Bilgisayar Acer One 10 Tablet &...
S6 Edge+ Piyasaya Ne Zaman Çıkacak
S6 Edge+ Piyasaya Ne Zaman Çıkacak S6 Edge+ Piyasa...
Artık Counter Strike Android Telefonlarda Kapıştır...
Bilgisayarlarda oyun tarihini değiştiren Half-Life...
Akıllı termostat Cosa nem sensörüyle yenilendi, 20...
Türkiye’de akıll...
BBVA’den İngiliz dijital banka Atom’a stratejik ya...
Webrazzi’de geçen y&...
Apple Watch en çok hangi amaçlarla kullanılıyor?
Apple, iPhone’da yakaladı...
Türk Telekom Avea profesyonel 8GB tarifesi nedir
Her yöne 1000 DK, 1000 SMS ve 8 GB internet aylık ...
Live Tv - Paranızı İade Etmenin yolu 2017- Vodafon...
  Merhabalar, Bu yazıda sizlere vod...
Facebook etkinliğine davet nasıl yapılır
Facebook uygulamasında arkadaşlarımızı düzenlemiş ...
Posted in Genel, Uygulamalar, by Feyyaz Usanmaz, Leave a Comment
Yorum Yap!
E-posta hesabınız gözükmeyecektir. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.